Program

01.10.2019 r. – Gala Otwarcia 5. Międzynarodowego Festiwalu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego – Michał Staśkiewicz in memoriam

Sala Koncertowa CKK Jordanki
Godzina: 19.00
Bilety: 50/40 (Kup Bilet)

Ilya Kaler – skrzypce
Mariusz Smolij – dyrygent
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

W programie:

Maciej Bałenkowski – Hommage a Lipiński
K. Lipiński – Symfonia B-dur, op. 2
J. Brahms – Koncert skrzypcowy

***

03.10.2019 r. – Klasy mistrzowskie

Sala koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych

prowadzenie: prof. Ilya Kaler

W kursie udział weźmie: 8 osób (uczestnictwo czynne) – możliwość bezpłatnego uczestnictwa w charakterze słuchacza biernego dla zainteresowanych studentów/uczniów.

***

02.10.2019 r. – SMYCZKI I JAZZ – Koncert kameralny

Sala Wielka Dworu Artusa
Godzina: 19:00
Bilety: 30/25 (Kup Bilet)

Koncert z okazji 40. rocznicy śmierci Zbigniewa Seiferta

Atom String Quartet, w składzie:

Dawid Lubowicz – skrzypce
Mateusz Smoczyński – skrzypce
Michał Zaborski – altówka
Krzysztof Lenczowski – wiolonczela

W programie znajdą się kompozycje Zbigniewa Seiferta w opracowaniu na jazzowy kwartet smyczkowy oraz kompozycje muzyków kwartetu.

***

03.10.2019 r. – VIOLINI A DUE – Koncert kameralny

Sala Wielka Dworu Artusa
Godzina: 19:00
Bilety: 30/25 (Kub Bilet)

Krzysztof Jakowicz – skrzypce
Jakub Jakowicz – skrzypce

W programie:

A. Vivaldi – Sonata na dwoje skrzypiec F-dur, RV70
A. Tansman – Sonata na dwoje skrzypiec
B. Bartók – 9 Duetów z cyklu 44 Duetów na dwoje skrzypiec, Sz.98
H. Wieniawski – 3 Kaprysy na dwoje skrzypiec op.18

***

04.10.2019 r. – Koncert inauguracyjny 5. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego

CKK Jordanki – Sala Kameralna
Godzina: 20:00
Bilety: 40/30 (Kup Bilet)

Losowanie kolejności wystąpień uczestników Konkursu Skrzypcowego
Prowadzenie: Piotr Matwiejczuk

Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce
Andrzej Gębski – skrzypce
Andrzej Wróbel – wiolonczela

W programie:

K. Lipiński – Trio A- dur 12
K. Lipiński – Rondo koncertowe op. 18
K. Lipiński – Fantazja na motywach opery „Krakowiacy i Górale” Jana Stefaniego op. 33
K. Lipiński – Wariacje na tematy z opery „Kopciuszek” Gioacchino Rossiniego op. 10

***

05.10. – 07.10.2019 r. – I ETAP 5. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego (skrzypce solo)

Prowadzenie: Piotr Matwiejczuk
24 uczestników wybranych przez jury konkursu

W programie:
J.S. Bach – Sonata lub Partita na skrzypce solo,
E. Ysaÿe – Sonata Nr 3 lub 6, op. 27
Jeden z kaprysów na skrzypce solo N. Paganiniego lub H. Wieniawskiego z poniższej listy:
N. Paganini, op. 1 Nr 4, 5 ,7, 8, 10, 11, 12, 15, 17, 24,
H. Wieniawski – L’ecole Moderne, op. 10 (dowolny kaprys)

***

05.10.2019 r. – Pokaz filmowy „Purpurowe skrzypce reż. François Girard

Kino Centrum

15:00 – spotkanie z E. Pitcairn
Prowadzenie: Magdalena Wichrowska

***

05.10.2019 r. – Recital „Purpurowe skrzypce”

Sala Kameralna CKK
Godzina: 18:00
Bilety: 30/25 (Kup Bilet)

Elizabeth Pitcairn – skrzypce (posiadaczka tytułowych „Purpurowych skrzypiec”)
Louise Thomas – fortepian

W programie:

L. van Beethoven – V Sonata F-dur, op. 24 „Wiosenna”
J. Corigliano – Red Violin Chaconne
C. Saint-Saëns – I Sonata D-moll, op. 75
G. Dinicu/Heifetz – Hora Staccato
J. Williams – Temat z Listy Schindlera
P. Sarasate – Zigeunerweisen

***

06.10.2019 r. – Koncert kameralny – „Od Beethovena do Chopina”

Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego
Godzina: 17:00
Bilety: 30/25 (Kup Bilet)

Albrecht Menzel – skrzypce (laureat I nagrody czwartej edycji konkursu skrzypcowego w roku 2016)
Valentino Worlitzsch – wiolonczela
Magda Amara – fortepian

W programie:
L. van Beethoven – Piano Trio E-dur, No. 4. Op. 11
F. Chopin – Piano Trio g-moll, Op. 8
F. Mendelssohn – Piano Trio d-moll, No. 1

***

07.10.2019 r. – Pokaz filmowy – „SCORE – MUZYKA FILMOWA” reż. Matt Schrader

Kawiarnia Hanza Cafe

Prowadzenie: Magdalena Wichrowska
Film dokumentalny, który opisuje relację muzyki z kinem.

***

08.10.2019 r. – „Życie i twórczość Karola Lipińskiego” – wykłady z recitalem

(ZSM, I LO, Sala Kameralna CKK)
Czas trwania: 45-50 min

Prowadzenie: Barbara Mielcarek – Krzyżanowska
Voytek Proniewicz – skrzypce
Piotr Kopczyński – fortepian

Program:

Karol Lipiński – Polonez A dur nr 1 op. 9
Niccolo Paganini – Kaprys nr 11 op. 1
Karol Lipiński – Kaprys nr 3 op. 29

***

08.10. 2019 r. – Pokaz filmowy – „Kwartet” reż. Dustin Hoffman

Kawiarnia Hanza Cafe

Prowadzenie: Magdalena Wichrowska

***

08.10. – 09.10.2019 r. – II ETAP 5. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego (skrzypce z fortepianem)

(maksymalnie 12 uczestników)

Każdy uczestnik wykona recital o czasie trwania 40-45 minut. Repertuar wybrany przez kandydata musi zawierać obowiązkowo dwie z poniższych propozycji:
Jedną z Sonat na skrzypce i fortepian L. van Beethovena z listy: Nr 1, 3, 6, 7, 8, 10 oraz
Jedną z poniższych kompozycji Karola Lipińskiego:
K. Lipiński – Jeden z 3 Polonezów op. 9: nr 1 A-dur, nr 2 e-moll, nr 3 D-dur
K. Lipiński – Rondo alla Polacca D-dur, op. 17
K. Lipiński – Fantazja i wariacje op. 33

***

09.10.2019 r. – Warsztaty lutnicze

CKK Jordanki – Sale konferencyjne

Prowadzący:

Andrzej Nogaj
Norbert Kijanka

***

10.10.2019 r. – Koncert kameralny „Dźwięki Natury

Sala kameralna CKK Jordanki
Godzina: 19:00
Bilety: 25/20 (Kup Bilet)

Kreeta-Maria Kentala (Finlandia) – skrzypce barokowe
Matias Hakkinen (Finlandia) – klawesyn

W programie:
Johann Jakob Froberger – Chemin Montagneux (Promenade on the Hills)
Johann Heinrich Schmelzer – Sonata Cu Cu
François Couperin – Les Sylvains (Forest Gnomes)
Finnish traditional Leivosen polska (Little Bird’s polska)
Marco Uccellini – Sonata ’La Luciminia Contenta’ (Happy Luciminia)
Konsta Jylhä – Metsämarssi (Forest March)
François Couperin – Le Moucheron (Little Bird)
Viljami Niittykoski – Luonnon ääniä (Sounds of Nature)
Heinrich Ignaz Franz von Biber – Sonata Representativa
Otto Hotakainen – Koukkulammin polkka (Polka from Koukkulammi)
Johann Caspar Ferdinand Fischer – Prélude and Courante d’Uranie (Muse of Astronomy)
Finnish traditional – Himlens polska (Polska from Heaven)
Antonio Pandolfi Mealli – Sonata opus 3 no. 1 La Stella (The Star)

***

11.10.2019 r. – III ETAP 5. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego (skrzypce z orkiestrą)

Sala Koncertowa CKK Jordanki
Godzina: 19:00
Bilety: 15/10 (Kup Bilet)

Prowadzenie: Piotr Matwiejczuk

3 finalistów
Mariusz Smolij – dyrygent
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

W programie:

Wybrane koncerty na skrzypce i orkiestrę:
K. Lipiński – II Koncert skrzypcowy D-dur op. 21 „Wojskowy”
K. Szymanowski – II Koncert skrzypcowy op. 61
H. Wieniawski – II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22
F. Mendelssohn – Bartholdy – Koncert skrzypcowy e-moll op. 64
P. Czajkowski – Koncert skrzypcowy D-dur op. 35
B. Bartók – II Koncert Skrzypcowy BB 117

***

12.10.2019 r. – III ETAP 5. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego (skrzypce z orkiestrą)

Sala Koncertowa CKK Jordanki
Godzina: 19:00
Bilety: 15/10 (Kup Bilet)

Prowadzenie: Piotr Matwiejczuk

3 finalistów
Mariusz Smolij – dyrygent
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

W programie:

Wybrane koncerty na skrzypce i orkiestrę:
K. Lipiński – II Koncert skrzypcowy D-dur op. 21 „Wojskowy”
K. Szymanowski – II Koncert skrzypcowy op. 61
H. Wieniawski – II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22
F. Mendelssohn – Bartholdy – Koncert skrzypcowy e-moll op. 64
P. Czajkowski – Koncert skrzypcowy D-dur op. 35
B. Bartók – II Koncert Skrzypcowy BB 117

***

13.10.2019 r. – Koncert Laureatów – Finał 5. Międzynarodowego Festiwalu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego – Michał Staśkiewicz in memoriam

Sala Koncertowa CKK Jordanki
Godzina: 18:00
Bilety: 40/30 (Kup Bilet)

Prowadzenie: Piotr Matwiejczuk
Wręczenie nagród głównych i pozaregulaminowych

Laureat I nagrody – koncert z orkiestrą
Laureat II nagrody – recital
Laureat III nagrody – recital
Adam Siebers – skrzypce
Mariusz Smolij – dyrygent
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

W programie: jeden z koncertów skrzypcowych z III etapu konkursu (I nagroda), utwory kameralne (I i II nagroda) oraz Paweł Riess – Esej na skrzypce solo i orkiestrę smyczkową (prapremiera)